Oszustwa fotowoltaiczne są rosnącym problemem. Jak możemy dowiedzieć się na stronie Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej w I kwartale 2024 roku OSD przyłączyli blisko 33 tysiące nowych mikroinstalacji o łącznej mocy blisko 316 MW. Na koniec marca 2024 roku liczba wszystkich mikroinstalacji wyniosła blisko 1,43 mln, a ich moc przekroczyła 11,5 GW. Widać wyraźnie, że popularność fotowoltaiki w naszym kraju wciąż rośnie. Niestety, tam gdzie jest popyt, pojawiają się nieuczciwi ludzie gotowi do oszustw i wyłudzeń. Na co należy uważać, aby nie paść ofiarą i nie stracić, decydując się zainwestować w instalację PV?
Podrabiane panele słoneczne
Rosnące ceny energii spowodowały wzrost zainteresowania energią słoneczną. To z kolei doprowadziło do wzmożonego zainteresowania panelami fotowoltaicznymi. Niestety, poskutkowało to pojawieniem się na rynku mnóstwa nieoryginalnych paneli, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się atrakcyjniejszymi alternatywami ze względu na niższą cenę. Należy pamiętać, że wybierając je, ryzykujemy poważne konsekwencje, które mogą negatywnie wpłynąć zarówno na instalację, jak i nasze finanse. Takie panele często nie spełniają wymaganych norm bezpieczeństwa. To zwiększa ryzyko uszkodzeń, przegrzania, a nawet pożarów, szczególnie w przypadku instalacji na dachach budynków mieszkalnych lub komercyjnych.
Jak fałszowane są panele PV?
Rynek nieoryginalnych paneli PV można podzielić na dwie główne kategorie.
- Pierwszą stanowią produkty nieznanych producentów, gdzie brak podstawowych informacji, takich jak źródło pochodzenia, parametry czy skład. Te moduły zwykle nie posiadają certyfikatów, nie są objęte gwarancją, co może stwarzać poważne problemy dla klientów końcowych. Praktycznie codziennie odbieramy telefony, od klientów, którzy mają tego typu problemy techniczne, z zakupionym sprzętem. Zapominają oni, że kupując nieoryginalne panele, tracą gwarancję i wsparcie techniczne w przypadku problemów.
- Drugą kategorią są panele fotowoltaiczne z logo znanych firm, które są importowane poza oficjalną dystrybucją. Mimo podobieństwa do oryginałów również zdecydowanie odradzamy zakup tego typu komponentów fotowoltaicznych, z uwagi na ich możliwą niższą jakość oraz ewentualne problemy prawne w przyszłości.
Jak rozpoznać fałszywe panele fotowoltaiczne?
To zadanie może być trudne, ponieważ zafałszowane panele często wyglądają identycznie jak te oryginalne. Niektórzy producenci wprowadzili metody ochrony konsumentów. Tutaj warto zwrócić uwagę na dedykowane aplikacje mobilne, które po zeskanowaniu numeru seryjnego modułu potrafią stwierdzić, czy jest on autentyczny, kiedy został wyprodukowany i jakie posiada parametry.
Co jeszcze można zrobić, aby uniknąć kupna takich nieoryginalnych paneli fotowoltaicznych?
- Wybieraj zaufanych producentów, z wieloletnim doświadczeniem w branży PV i nabywaj panele wyłącznie u autoryzowanych dystrybutorów danej marki.
- Nie wahaj się zapytać sprzedawcy o certyfikaty jakości, takie jak ISO, CE i NC RfG, które potwierdzają zgodność sprzętu z odpowiednimi standardami. Poproś o wgląd do tej dokumentacji.
- Sprawdź warunki gwarancji, czas jej trwania, tak by mieć pewność, że zakupione moduły są objęte ochroną a Ty nie zostaniesz bez wsparcia po kupnie.
- Bądź czujny – podejrzanie niska cena w porównaniu z rynkową może świadczyć o tym, że masz do czynienia z podróbką.
Warto inwestować w oryginalny sprzęt PV, w tym panele fotowoltaiczne, które zapewniają wysoką jakość, bezpieczeństwo i przede wszystkim wydajność instalacji fotowoltaicznej. Wybór odpowiednich produktów oraz współpraca z autoryzowanymi dostawcami to klucz do uzyskania maksymalnych korzyści z energii słonecznej.
Regenerowane panele słoneczne
Oszustwa związane z panelami fotowoltaicznymi to poważny problem dla klientów, pragnących korzystać z energii odnawialnej. Kolejnym z możliwych zagrożeń jest wykorzystanie używanych podzespołów. Nieuczciwi sprzedawcy nabierają klientów, oferując panele poddane renowacji. To nie tylko konkretne straty finansowe, ale i działanie na niekorzyść środowiska. Co więcej, aby otrzymać wsparcie z programów dotacyjnych, np. “Mój Prąd 6.0” panele muszą być nowe, nie starsze niż 24 miesiące.
Jakie panele wybrać?
Przede wszystkim warto postawić tylko na sprawdzone źródła. Inwestycja w oryginalne moduły fotowoltaiczne od autoryzowanego dystrybutora konkretnej marki, to gwarancja licznych korzyści.
- Po pierwsze, możemy być pewni jakości sprzętu. Oryginalne panele są wykonane z wysokiej jakości materiałów, spełniają najwyższe normy produkcyjne i przechodzą rygorystyczne testy jakościowe. To wszystko daje pewność, że instalacja będzie działać optymalnie przez długie lata.
- Po drugie, producenci oryginalnych modułów fotowoltaicznych udzielają długoterminowych gwarancji na swoje produkty a także oferują wsparcie techniczne. W razie ewentualnych awarii czy problemów, możemy liczyć na wsparcie producenta lub sprzedawcy, w zakresie konfiguracji, naprawy lub wymiany modułów.
- Po trzecie, wybierając oryginalne moduły fotowoltaiczne, korzystamy z ich wysokiej efektywności energetycznej, co przekłada się na oszczędności finansowe. Dobra jakość i wydajności modułów, wpływa bezpośrednio na ilość generowanego prądu, co prowadzi do obniżenia kosztów związanych z poborem energii z sieci.
Instalatorzy oszuści
Wraz z rosnącym zainteresowaniem energią odnawialną, niestety pojawia się również coraz więcej nieuczciwych wykonawców, którzy próbują wykorzystać ten trend dla własnej korzyści. Oszustwa fotowoltaiczne to także nieuczciwi instalatorzy fotowoltaiki, którzy stosują bardzo pomysłowe metody, aby przyciągnąć klientów i wyłudzić od nich pieniądze. Oto kilka typowych strategii, które są wykorzystywane przez oszustów:
- Bardzo niskie ceny i obietnice – oszuści często reklamują swoje usługi obietnicami nierealistycznego zwrotu inwestycji lub bardzo niskimi cenami instalacji. Są to manipulacje mające przyciągnąć klientów, ale taka oferta jest zbyt dobra, by była prawdziwa, co powinno zbudzić czujność.
- Presja na szybką decyzję „tu i teraz” – nieuczciwi pseudo instalatorzy naciskają na klientów, aby podjęli szybką decyzję. Zależy im by klient nie zapoznał się dokładnie z ofertą czy warunkami umowy i tym samym nie zrezygnował. Czujność powinny wzbudzić takie stwierdzenia jak “oferta ograniczona czasowo” lub “tylko dziś specjalna cena”.
- Umowy ustne i brak dokumentacji w formie papierowej – pisemna umowa gwarantuje wykonanie zawartych w niej zapisów. Oszuści mogą unikać takich umów i tym samym pozbywać się odpowiedzialności za swoje obietnice. Utrudnia to późniejsze dochodzenie swoich praw i nie gwarantuje należytego wykonania usługi.
- „Profesjonaliści” bez uprawnień – wybierając panele słoneczne, oczekujemy pełnej wydajności, ale niepoprawny montaż może prowadzić do strat finansowych. Dlatego warto wybierać sprawdzonych wykonawców, przestrzegających odpowiednich norm bezpieczeństwa.
- Nieoryginalny sprzęt – oszuści mogą oferować fałszywe panele słoneczne, niskiej jakości, bez certyfikatów etc. Taki sprzęt jest mniej wydajny, żywotny i jak wynika z naszych doświadczeń z klientami – prowadzi do licznych problemów z działaniem instalacji.
- Ukrywanie dodatkowych koszty, które nie były wskazane w pierwotnej ofercie – po podpisaniu umowy okazuje się, że są dodatkowe opłaty, o których nie było mowy wcześniej.
Aby uniknąć oszustwa, warto być czujnym, zrobić odpowiednie rozeznanie przed wyborem instalatora fotowoltaiki. Referencje, opinie innych klientów, czy to na forach, czy w wizytówce google moja firma są cennym źródłem wiedzy. Ta właśnie wiedza i ostrożność są podstawą w ochronie przed oszustwami.
Oszustwa w programach dotacyjnych
Programy dotacyjne związane z fotowoltaiką stają się celem oszustów, którzy wykorzystują chaos informacyjny i brak świadomości, aby wyłudzić pieniądze czy też dane osobowe. Przykłady z różnych regionów Polski pokazują, jak działają przestępcy. W Katowicach, oszuści podszywający się pod pracowników NFOŚiGW wyłudzali pieniądze, pod pretekstem pomocy w złożeniu wniosku do programu “Czyste Powietrze”. Mieszkaniec powiatu kolbuszowskiego, w grudniu 2022 roku otrzymał bardzo „korzystną” ofertę dotyczącą założenia instalacji PV i podpisał umowę z przedstawicielem firmy. Zaciągną na inwestycję kredyt, ale do jej realizacji nie doszło. Na terenie gminy Żabia Wola osoby podszywające się za ankieterów samorządowych wyłudzały informacje pod pretekstem badania zapotrzebowania na fotowoltaikę. Bardzo popularne były i wciąż są fałszywe smsy lub strony internetowe Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, zbierające dane osobowe od użytkowników. Przykłady oszustw można mnożyć.
Jak nie paść ofiarą oszustwa fotowoltaicznego?
Ryzyko oszustw w branży fotowoltaicznej istnieje, ale można je zminimalizować, zachowując zdrowy rozsądek i ostrożność. Należy zachować ostrożność, dokładnie sprawdzić firmę, z którą zamierzamy podpisać umowę, czy to w CEIDG czy KRS. Warto poszukać opinii w internecie lub poprosić o referencje.
O autorze
Joanna Kubicka
W kręgu moich zainteresowań są finanse, energetyka oraz psychologia zachowań konsumenckich. Jestem fanką ekologicznych rozwiązań, które są w stanie zmienić świat na lepsze. W wolnym czasie czytam i ćwiczę jogę.